Česko se od pondělí přesune do mírnějšího 4. stupně. Zákaz nedělního prodeje vláda nezrušila

V Česku začne od pondělí rozvolňování opatření proti šíření koronaviru. Vláda rozhodla o snížení v systému PES na čtvrtý stupeň. Zatím se se nebude rušit zákaz nedělního prodeje a podmínka 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka v obchodech. Dospělý s dítětem se nicméně bude počítat jako jedna osoba. Vláda také odsouhlasila prodloužení nouzové stavu do 12. prosince, jak jí to povolila sněmovna.

Současně s účinností od pondělí plánuje zmírnit opatření tak, aby místo v souladu s pátým stupněm rizika protiepidemického systému PES korespondovala se čtvrtou úrovní.

Pondělní posun z pátého do čtvrtého stupně systému PES pak bude znamenat například to, že hromadných akcí se bude moci účastnit šest místo dvou osob. V případě svateb, pohřbů a bohoslužeb by se povolený počet účastníků zvedl z 15 na 20. Noční zákaz vycházení by pak měl platit až od 23:00 místo 21:00.

Do dnešních 23:59 platí spolu s nouzovým stavem řada klíčových opatření proti epidemii nového typu koronaviru. Jedná se například o omezení maloobchodního prodeje, uzavření vnitřních prostor restaurací a zákaz hromadných akcí. Na konec nouzového stavu je navázán i zákaz volného pohybu osob v Česku včetně nočního vycházení od 21:00 do 04:59 a také omezení shromažďování.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve středu řekl, že navrhne zrušení zákazu prodeje v neděli, chce také umožnit přítomnost více zákazníků na plochu v obchodech nebo jednodušší režim pro matky s kočárky či handicapované. Ministerstvo zdravotnictví chce také upravit opatření tak, aby umožňovala v nouzovém stavu vstup do registrovaného partnerství podobně jako do manželství. Nyní vyžaduje, aby byl z nějakého důvodu neodkladný.

Ministerstvo zdravotnictví by navíc mělo upravit své opatření ohledně nošení roušek na veřejnosti, které k sobotě zrušil pražský městský soud. Tomu vadilo, že opatření nebylo dostatečně podložené argumenty. Soud kritizoval, že odůvodnění ministerstvo pouze převzalo z předchozích opatření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí řekl, že právní odbor resortu na argumentaci pracuje a věří, že soud bude spokojený.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru