Česko poslalo milion roušek do Severní Makedonie

Česká republika věnovala milion roušek Severní Makedonii. Informaci o pomoci v boji proti šíření choroby covid-19 zveřejnilo na webu velvyslanectví ve Skopje s tím, že minulý týden v pátek roušky přivezl armádní speciál.

Materiál na letišti převzal místopředseda vlády Severní Makedonie pro evropské otázky Bujar Osmani. Podle české ambasády vyjádřil jménem vlády vděčnost České republice. Na twitteru Osmani dodávku označil za důležitý dar, který Severní Makedonii pomůže lépe se vypořádat s koronavirem a zároveň demonstruje solidaritu v rámci EU. Země má podle aktuálních dat 854 nakažených a 38 mrtvých.

Česko této balkánské zemi poskytlo materiální pomoc již v minulosti například v souvislosti s uprchlickou krizí. Naposledy vláda na začátku března rozhodla o pětimilionovém daru na ochranu proti zbraním hromadného ničení.

Česká republika nedávno pomohla Španělsku a Itálii, do každé ze zemí poslala 10 000 ochranných obleků. Slovinsku poskytlo Česko podle dřívějšího vyjádření místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD) formou zápůjčky 500 000 roušek, 25 000 respirátorů a 5000 ochranných obleků. Kabinet naopak neschválil pomoc San Marinu.

Ve čtvrtek vláda rozhodla, že daruje 25 milionů korun na pomoc zemím postiženým pandemií koronaviru. Peníze dostanou z rozpočtu ministerstva zahraničí přednostně Bosna, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie a Kambodža.

ČR roušky, respirátory a další ochranné prostředky nakupuje hromadně v Číně.
Zdroj: ctk, novinky.cz
Přejít nahoru