Blatný chce zavřít republiku už od úterý

Podle informací Seznam Zpráv bude ministr zdravotnictví Jan Blatný navrhovat vládě, aby se restaurace i služby zavřely už od úterý. Maloobchodu by se uzávěra dotknout neměla.

Česko se může ocitnout v částečném lockdownu už v úterý. Ministr vnitra Jan Hamáček mluvil v nedělních Otázkách Václava Moravce o tom, že by rád zpřísnil opatření od středy, zatímco ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na Primě uváděl, že by Česko mohlo do čtvrtého stupně systému PES spadnout až od pátku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ovšem podle informací Seznam Zpráv bude svým kolegům navrhovat, aby vláda zavřela republiku už v úterý. Váda rozhodne v pondělí odpoledne.

Ministr Blatný popřel, že by jeho úřad chtěl zpřísňovat už od úterý. „Není to pravda,“ reagoval bez dalších podrobností.

Návrh ministerstva zdravotnictví, který ještě projde konzultacemi s kolegy z ostatních rezortů, podle informací Seznam Zpráv počítá s tím, že vláda by znovu zavřela restaurace, které by se vrátily do režimu výdejních okének, dále hotely a také provozovny služeb, jako jsou kadeřnictví nebo fitness centra.

Maloobchod by měl naopak zůstat otevřený se stávajícím omezením počtu zákazníků na plochu obchodu. Blatný ale navrhuje, aby se maloobchod zcela uzavřel nejen tradičně o vánočních svátcích 25. a 26. prosince, ale také po celý čtvrtek 24. a v neděli 27. prosince.

Blatného návrh ještě není definitivní. V neděli ve večerních hodinách o něm jednají ministři Blatný a Havlíček s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou. Další porada je plánovaná na pondělní dopoledne na Ministerstvu zdravotnictví. Definitivní rozhodnutí učiní vláda v pondělí odpoledne na svém zasedání.

„O termínech budeme jednat, variant je více,“ řekl Seznam Zprávám ministr Havlíček. Vzápětí na Twitteru ovšem informaci o úterní variantě lockdownu popřel.

Podle dalších bodů Blatného návrhu by měla ve velmi omezeném režimu fungovat i lyžařská střediska. Lyžovat bude možné za přísných opatření – s rouškou a při dodržování rozestupů. Milovníkům zimních radovánek ale nebude na svahu k dispozici občerstvení a na horách nebude možné se ubytovat. Ani o těchto opatřeních ještě není s konečnou platností rozhodnuto.

Vláda bude jednat také o kompenzacích pro postižené podnikatele. Blatného návrh podle informací Seznam Zpráv obsahuje kompenzaci ve výši 80 procent loňského obratu při čtvrtém stupni systému PES a 50 procent při stupni pátém. Podobně mluvil ve zmíněné debatě také Hamáček.

Právě kompenzace považuje za zásadní šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza: „Pokud by řekli ano, zavíráme, ale tady máte garantovanou kompenzaci, díky které přežijete a lidé nepřijdou o práci, tak s tím se dá žít.“ Nejhorší by podle něj bylo, pokud by vláda zavřela a nedala podnikatelům jasnou zprávu o tom, co bude dál. „Provozovatelé jsou naštvaní a v tu chvíli by řada z nich mohla nařízení bojkotovat,“ dodal Prouza.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru