Bez nouzového stavu otevřou školy, prodejny i hranice. Roušky zůstanou

Pokud nebude prodloužen nouzový stav, otevřou se 1. května školy, prodejny i hranice. Stejně tak se zruší opatření, které nařizuje, aby se na veřejnosti shlukovaly skupiny maximálně 10 osob. Nouzový stav totiž umožňuje vyhlašovat opatření podle krizového zákona. Ta by ale musela být za běžného stavu zrušena. O prodloužení rozhodnou poslanci v úterý.

Platnost krizových opatření podle krizového zákona končí s nouzovým stavem,“ sdělil Novinkám právník a náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Podle něho se jedná konkrétně o opatření, která omezují základní práva a svobody.

Pokud tak poslanci nepodpoří prodloužení nouzového stavu, skončí 30. dubna platnost opatření, která vláda vydala podle krizového zákona.

Jedná se o krizové opatření:

  • o omezení volné pohybu, které nařizuje pobývat na veřejnosti v počtu nejvíce 10 osob a konzumovat potraviny včetně nápojů na veřejnosti v místě jejich prodeje pouze v nezbytně nutných případech pro potřeby nezbytného občerstvení. 
  • o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služebTo například zakazuje vstup veřejnosti do prodejen větších než 2500 metrů čtverečních a do nákupních center. Zakazuje ale také přítomnost ve stravovacích zařízení nebo prodej ubytovacích služeb.  Opatření také upravuje podmínky, za jakých mohou otevřít například fitness centra nebo právě prodejny menší než 2500 metrů čtverečních.
  • o zákazu školní docházky. To zakazuje například osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a školských zařízeních. Dále také zakazuje osobní přítomnost studentů na hromadných formách výuky a zkoušek při studiu na vysoké škole.
  • o zákazu vstupu na území České republikyTím vláda zakazuje až na platné výjimky vstup na území České republiky pro všechny cizince, kteří nemají na území České republiky přechodný pobyt nad 90 dnů. Toto opatření také nařizuje, aby Češi, kteří se vraceli zpět a nepředložili pozitivní test na covid-19, se hlásili na hygienickou stanici. Ta by jim následně měla uložit karanténu.

To by tak v podstatě znamenalo, že harmonogram, podle kterého má postupně docházet k rozvolňování jednotlivých opatření, by neplatil. Místo toho by skončila jejich platnost plošně 30. dubna.

Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností

Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Rozhodnutí soudu

Tato čtyři krizová opatření přitom vláda přijala podle krizového zákona ve čtvrtek, a to s účinností od 24. (omezení volného pohybu), nebo 27.dubna (zbylá tři opatření).

Předtím totiž dva z nich, a to o omezení volného pohybu a o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb, vyhlásila podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Ta ve čtvrtek ale zrušil soud s tím, že jsou nezákonná. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podá proti rozhodnutí soudu kasační stížnost.

Co by platilo?

Pokud by byl zrušen nouzový stav, platila by stále mimořádná opatření vyhlášená podle zákona o ochraně veřejného zdraví. „V platnost by zůstala ta, která by plnila ryze protiepidemiologický efekt,” doplnil Mlsna.

Po 30. dubnu by měl/o stále platit:

  • nošení roušek na veřejnosti kromě doposud platných výjimek
  • zákaz návštěv pacientů až na doposud platné výjimky ve zdravotnických zařízeních, ve kterých se poskytuje lůžková péče 
  • zákaz přítomnosti třetí osoby u porodu až na doposud platné výjimky. Netýkalo by se to například otců
  • zákaz návštěv v sociálních službách mimo výjimky
  • že do obchodů mohou mezi 8. a 10. hodinou pouze lidé starší 65 let

Stále by také platily koronavirové zákony, které schválil parlament a podepsal prezident. Jedná se například o moratorium na splácení hypoték či úvěrů, bonus pro OSVČ do konce dubna či o změnu termínů u maturitních, přijímacích a závěrečných zkoušek.

Rozhodne se v úterý

O prodloužení nouzového stavu do 25. května bude Sněmovna rozhodovat v úterý. Vládě ale zatím chybějí hlasy. Komunisté, s jejichž podporou kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) vládne, avizovali, že podpoří prodloužení pouze o jeden týden.

Opoziční strany pak požadují, aby vláda podrobně zdůvodnila, proč je prodloužení stavu nutné. „Zatím od vlády žádnou takovou informaci nemám,“ sdělil dříve Právu předseda lidovců Marian Jurečka.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru