Babiš opět hájí lehčí zkoušky: Zaměstnával jsem 35 tisíc lidí a maturita mě nezajímala

Premiér Andrej Babiš (ANO) znovu lobuje za lehčí úřednickou maturitu. Neabsolvování řádné „zkoušky dospělosti“ podle něj není žádný problém. „Myslíte si, že ten, kdo někdy někoho zaměstnával a dělal pohovory, se ptal na maturitu?“ tázal se řečnicky premiér ve svém příspěvku s názvem Čau lidi.

Babiš prohlásil, že vnímá kritiku vůči zavedení úřední maturity, kterou navrhl. V praxi by studenti kvůli covidu nedělali klasickou maturitu, ale opustili by střední školu na základě průměru vytvořeného z celého studia.

„Všichni říkají, že je to zkouška dospělosti. Dohromady 13 let školní docházky vyvrcholí maturitou, a to je to nejdůležitější? Ano, maturita je důležitá, ale proč nevnímáme situaci tak, jak je?“ táže se předseda vlády v „Čau lidi“.

Podle něj by měly školní záležitosti za bouřící pandemie trochu ustoupit. „Myslíte si, že ten, kdo někdy někoho zaměstnával a dělal pohovory, se ptal na maturitu? Zaměstnával jsem 35 tisíc lidí a nikdy jsem se na maturitu neptal,“ popsal premiér svoji zkušenost z řízení holdingu Agrofert. „Ptal jsem se: ‚Máš schopnost učit se novým věcem? Máš cíle? Máš sny? Jsi urputný? Umíš cizí jazyky? Jaké máš zkušenosti?‘ Toto zajímá zaměstnavatele,“ tvrdí Babiš.

Premiér dále říká, že by se o maturitách měla vést celospolečenská debata. Zmiňuje, že většina maturantů stejně po střední škole zamíří na vysokou. Navíc si studenti závěrečných ročníků mohou vybrat, zda zvolí nabídnutou úřední verzi maturity, či odmaturují klasickou cestou.

Premiér si myslí, že méně pracná varianta může výrazně pomoct studentům, kteří momentálně částečně pracují v nemocnicích nebo pečovatelských domech. „Žijí ve stresu, každý kolem sebe má nějaké zážitky s covidem. Studenti zdravotnických škol vidí umírat lidi, to je obrovský stres. Tak proč nejsme lidští? Proč to nemůžeme pochopit? Proč teď tak trváme na tom, že je maturita důležitá, když v jiných státech to chápou?“ brání „svoji“ maturitu Babiš a jako příklad uvádí Kanadu, Norsko nebo Irsko.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru