Argentina: procento očkovaných ruskou vakcínou má vedlejší účinky

Argentina zaznamenala u zhruba jednoho procenta lidí oočkovaných ruskou vakcínou Sputnik V vedlejší účinky. Informoval o tom o víkendu tamní tisk. Nežádoucí účinky se projevily u 317 lidí, ruskou očkovací látku v Argentině dostalo přes 32.000 lidí. Podle ministerstva zdravotnictví ale vážnost vedlejších účinků nevybočuje ve srovnání s jinými druhy očkování.

Podle argentinského ministerstva zdravotnictví jsou nežádoucí účinky mírné až středně závažné a nevyžádaly si zatím žádnou hospitalizaci. Jedná se většinou o zvýšenou teplotu, bolesti hlavy či svalů. Vedlejší účinky se projevily do 24 hodin od podání látky a odezněly do 48 hodin od očkování.

Argentina začala s očkováním za použití ruského preparátu Sputnik V v úterý. Očkovací látku dostávají přednostně zdravotníci a lidé nezbytní pro chod státu. Latinskoamerická země v Rusku objednala 25 milionů dávek vakcíny, které by měly postačit na oočkování zhruba čtvrtiny obyvatelstva. Argentina obdržela z Ruska prvních 300.000 dávek minulý týden. Podle tamního tisku se ale jedná o dávky použitelné jen pro první ze dvou kol očkování.

Argentinský lékový regulátor Anmat schválil pro nouzové použití také přípravky od společnosti AstraZeneca a od firem Pfizer a BioNTech.

Argentina je po Brazílii a Kolumbii třetí latinskoamerickou zemí s nejvyšším výskytem koronaviru. V zemi, kde žije přes 44 milionů obyvatel, se od začátku epidemie nakazilo 1,6 milionu lidí a 43.375 jich v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru