Arenberger: Párty doma v deseti lidech, ale s rouškami

Venku může sportovat až dvacet lidí, ve vnitřních prostorách jen profesionálové. Případná domácí párty by měla být jedině s rouškami. Nový ministr zdravotnictví vysvětloval, jak by v praxi mělo vypadat sdružování příští týden.

Soukromá oslava v restauraci není možná, ale domácí párty v deseti lidech by se od příštího týdne konat mohly.

Na páteční tiskové konferenci to připustil nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), když se snažil vysvětlit, jaká pravidla budou platit s přechodem z nouzového stavu na opatření podle pandemického zákona. Jednou ze změn má být i to, že se ve vnitřních prostorech bude moci potkat až deset lidí a ve venkovních až dvacet.

„Pokud si třeba doma uděláte párty a máte velký byt a pozvete si tam deset lidí, tak byste měli mít roušky,“ upozornil ale na stále platná pravidla ministr Arenberger.

Na dotaz ohledně uzavřených oslav v restauracích pak odpověděl, že „restaurační zařízení jsou zavřená“, a doplnil, že bude potřeba počkat, až jak se dál vyvine epidemická situace.

Právě před rizikem pořádání různých domácích oslav varuje ve svém pátečním stanovisku Mezioborová skupina pro epidemické situace v čele s epidemiologem Petrem Smejkalem. Setkávání lidí mimo jednu domácnost v uzavřených prostorech hodnotí jako jedny z nejrizikovějších kontaktů.

„Nechápu, proč by měly mít soukromé večírky, oslavy a podobné akce větší prioritu než školy, drobní živnostníci a služby,“ reaguje za skupinu Jan Kulveit, expert na globální rizika a modelování pandemií.

Virus nezmizel, varuje ministr

Ministr Arenberger během konference několikrát vysvětloval, že změny jsou zapříčiněné přechodem na pandemický zákon, a tvrdil, že od pondělí platná omezení z této legislativy vychází.

„Pandemický zákon neumožňuje dělat nějaká zásadní omezování, co se týče shromažďování osob. Kdybychom řekli, že povolíme jenom kontakt tenistů na kurtu na jedné a na druhé straně toho kurtu a víc nic, tak určitě velice brzo nám to právníci rozorají a řeknou: Co tam na tom ministerstvu blbnou?“ uvedl ministr zdravotnictví.

S tím ale nesouhlasí například právník Jan Kysela ze Smejkalovy skupiny, podle kterého je možné omezit shromažďování i bez nouzového stavu.

Sám Arenberger ale vyzval, aby se lidé i dále snažili scházet co nejméně. „To, že v pondělí přestane platit nouzový stav, neznamená, že virus také zmizel a že se řídí podle právníků nebo lékařů. On se řídí sám podle sebe a my musíme nějakým způsobem proti němu bojovat a bojujeme tím, že se snažíme nenakazit, a to je pak už jenom na nás,“ apeloval Petr Arenberger.

Sportovat venku ano, vevnitř ne

Velkou pozornost nový ministr věnoval vysvětlování pravidel, která budou od příštího týdne platit ve sportu. „U sportu nám vadí, že se roušky většinou sundávají, protože ne každý využívá svoji plicní kapacitu a saturaci krve kyslíkem k tomu, aby mohl dýchat i přes roušku při sportu,“ vysvětloval to Petr Arenberger.

Venku se může podle ministra sejít 20 sportovců, ovšem bez použití vnitřního zázemí, jako jsou například sprchy nebo převlékárny. Vnitřní prostory jsou pak vyhrazené pouze pro profesionální sportovce.

„Amatérští sportovci nemohou využívat vnitřní sportoviště ani v rámci spolkové činnosti,“ řekl ministr a upřesnil, že vnitřní prostory tak mohou složit vedle profesionálních sportovců i těm, kteří připravují venkovní sportovní soutěž.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru