Aplikace eRouška je téměř k ničemu, nebral si servítky Prymula

Druhá verze aplikace eRouška byla prezentována jako nástroj proti šíření koronaviru, ale vzhledem k tomu, že si ji nenainstalovalo dostatečné množství lidí, je „téměř k ničemu“. Takovými slovy se o programu, který doporučuje přímo ministerstvo zdravotnictví, vyjádřil bývalý šéf tohoto resortu Roman Prymula.

„Ve snaze, aby nebyla vnímána jako jakýsi prostředek, který nás špehuje a který je průlomem do našeho soukromí, tak byl vytvořen model, který je téměř k ničemu,“ prohlásil Prymula v rozhovoru pro ČTK.

Problém je především v tom, že aplikaci si do svých chytrých telefonů nenainstalovalo dostatečné množství lidí. Jen během úterý sice vzrostl počet instalací o 1248 na celkových 1,55 milionu, což je výrazně více než v případě první verze aplikace, ale i tak je to žalostně málo.

Už v říjnu loňského roku vládní mocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla v rozhovoru pro Právo uvedl, že počet stažení by měl v ideálním případě narůst na čtyři miliony. Pro co nejlepší fungování aplikace je totiž nezbytné, aby ji mělo nainstalováno co nejvíce lidí.

Jak to funguje?

Aplikace eRouška totiž dovede uživatele upozornit, zda se dostal do kontaktu s nakaženým. Zohlednit přitom dovede hygieniky doporučená pravidla – tedy zda byl dotyčný v kontaktu s nemocným na vzdálenost dvou metrů po dobu delší než 15 minut.

V praxi to funguje zcela jednoduše. Aplikace eRouška 2.0 běží na pozadí chytrého telefonu a prostřednictvím technologie Bluetooth skenuje zařízení v dosahu, která mají také nainstalovanou aplikaci eRouška 2.0.

Aplikace eRouška 2.0

Aplikace eRouška 2.0

Foto: Novinky

Všechny takové kontakty jsou v aplikaci anonymně uchovávány několik dní. Data jsou skutečně anonymní, aplikace nezná polohu uživatele, informace určuje pouze na základě Bluetooth LE a Apple/Google protokolu pro rozpoznávání blízkosti.

Pokud se někdo nakazí koronavirem a používá eRoušku 2.0, hygiena mu zašle unikátní kód. Dotyčný ho zadá do aplikace a odešle varování všem lidem, kteří s ním přišli do rizikového kontaktu.

Počet hlášení je nízký

I když koncept vypadá na první pohled funkčně, kvůli nízkému počtu instalací logicky nemohou být lidé na většinu rizikových kontaktů upozorněni. Například za úterý přibylo v Česku 9057 nemocných, kód v tento den ale dalo do aplikace pouze 444 lidí, načež bylo odesláno 1181 upozornění na riziková setkání.

„Já sám mám eRoušku nainstalovanou řadu měsíců a musím říct, že mi ještě ani jednou neohlásila, že bych byl v kontaktu s někým pozitivním, přestože jsem se do toho kontaktu dostal už xkrát,“ doplnil Prymula.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru