ANO couvlo, ošetřovné se snižovat nebude. ČSSD si prosadila svou

Ošetřovné se snižovat nebude. Zůstane na 80 procentech až do konce června. Poslanci by odpoledne na jednání měli pouze sjednotit podmínky pro školy a školky a vyjasnit parametry, aby rodiče věděli, kdy mají na ošetřovné nárok. Novinkám to potvrdil zdroj přítomný na koaličním jednání, které se konalo těsně před začátkem schůze.

Po bouřlivé debatě během úterý a středy dopoledne, kdy se dokonce zvažovalo, že ošetřovné se od června sníží na 60 procent, nakonec hnutí ANO couvlo a po koaliční schůzce je připravené na jednání Sněmovny podpořit návrh ministerstva práce a sociálních věcí.

Aby to ale nevypadalo, že se jedná pouze o návrh ČSSD, tak ho ve Sněmovně společně předloží poslanci ANO i ČSSD.

Alternativní návrh na snížení ošetřovného na 60 procent původně plánovali podpořit komunisti a ODS. Názor ale nakonec změnili.

KSČM: Nebudeme se účastnit PR války

„Odmítáme se účastnit této PR koaliční války. Jsme připraveni podpořit kompromisní pozměnovací návrh ANO a ČSSD,” reagovala na koaliční spory poslankyně KSČM Hana Aulická.

ODS na tiskové konferenci, uvedla, že nikdo takový návrh nakonec nepředložil, a dala tak od snížení na 60 procent ruce pryč.

Současná situace je taková, že rodiče, kteří dítě do školy pošlou, nárok na ošetřovné ztrácí. Nicméně dítě do školy může nastoupit dobrovolně. Pokud ale zůstane doma a nebude to kvůli důvodům, které vyjmenoval resort zdravotnictví a které musí uvést rodič v čestném prohlášení, nárok rodič také ztrácí.

Důvody jsou například přímo nákaza koronavirem, cukrovka, těžká obezita nebo chronické onemocnění plic. Do školy nesmí nastoupit ani tehdy, pokud žije v rodině s osobou starší 65 let nebo někým, kdo má zmíněná onemocnění.

Pravidla jsou k dispozici na stránkách ministerstva školství.

Koalice chce pozměňujícím návrhem upravit, aby byly mezi „uznané” přidány i provozní důvody, tedy pokud škola nebude mít dostatek míst pro žáky. Nebo jiné vážné důvody, například pokud by byla výuka dítěte výrazně zkrácena oproti běžnému rozvrhu a rodiče by tak stejně nemohli jít do práce.  Podle stejného režimu by se po schválení změny měly řídit i školky.

Pozměňovací návrh zákona se bude na jednání Sněmovny řešit v rámci zákona o sociálním zabezpečení, kde je hlavním tématem odklad úhrady sociálních odvodů pro firmy.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru