Ani pivo. K okénku pouze kvůli „vystravování”, konzumace alkoholu se přesune do soukromí

Jedním z opatření, které vláda v rámci boji s epidemií koronaviru zavádí, je zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. To by spolu s uzavřením veškerých stravovacích zařízení, jakou jsou restaurace, hospody, bary či kavárny, mělo znamenat, že se konzumenti přesunou do svých domovů.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude opatření platit od středy do 3. listopadu. Vláda si od něj slibuje, že nebudou zneužívána výdejová okénka, u nichž se po nastavení zavírací hodiny nejprve na 22:00 a posléze 20:00 kumulovali lidé, kteří by za normálních okolností seděli uvnitř podniků.

„Chceme, aby se lidé mohli v těchto zařízeních vystravovat, to znamená, aby tam mohli jít na večeři, ale nechceme, aby tam trávili volnočasový program,” zdůvodňoval Prymula minulý týden omezení otevírací doby.

A tak zatímco do úterý se mohou lidé v restauračních zařízeních ještě „vystravovat”, od středy se konzumace vyzvednutých pokrmů přesune do ulic, případně domů a na pracoviště.

Na jaře, během první vlny epidemie se mnozí konzumenti usadili s obědem v krabičce například v parku na lavičce, nyní vzhledem k sychravému podzimnímu počasí asi nebude tato varianta příliš preferovaná.

Jisté je, že čekání u výdejního okénka si už lidé nezkrátí malým pivem a otevřít si například plechovku už nebudou moci ani jinde.

Alkohol se z okénka prodávat může

Není nicméně vyloučeno, že se bude opakovat situace z jara, kdy lidé konzumovali alkoholické nápoje v okolí restaurací v automobilech a k okénku si chodili toliko objednávat.

Zákaz popíjení na veřejnosti platil v České republice již v roce 2012, kvůli tzv. metanolové aféře, kdy se mnoho lidí otrávilo po požití falšovaných lihovin. Jejich konzumace se nakonec stala v ČR osudnou pěti desítkám osob.

Popíjení alkoholu na veřejných místech mnohá města zakazují veřejnými vyhláškami.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru