Aktuálně ze světa

Argentina prodloužila zákaz vycházení do poloviny dubna, informuje web týdeníku Die Zeit. Opatření bylo původně vyhlášeno do konce března. Lidé mohou pouze na nákup potravin či léků, výjimku mají některé profese jako zdravotníci či prodavači. Úřady nedodržování opatření trestají například pokutami.

Tokio zaznamenalo dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených, píše web stanice BBC. Tamní úřady v neděli evidovaly 68 nových pacientů. Japonsko se obává nárůstu případů, u nichž nelze vystopovat původ nákazy.

Miliony indických dělníků v době zákazu vycházení, který vyhlásila tamní vláda, přišly o práci a vydávají se na cestu z velkých měst domů do vesnic. Mnozí jdou stovky kilometrů pěšky, píše web stanice BBC.

 

„Teď vycházejí najevo odhady skutečných počtů. Minulý týden, jak se začal uvolňovat pohyb ve Wu-chanu, začala krematoria vydávat urny s ostatky zesnulých. U krematorií stojí obrovské fronty a sami obyvatelé Wu-chanu na sociálních sítích na základě toho, že ta krematoria fungují 24 hodin sedm dní v týdnu, a s ohledem na to, kolik uren denně vydají, odhadují počet mrtvých jen ve Wu-chanu na 42 až 47 tisíc,“ dodala zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Číná hlásí oficiálně celkem 3304 mrtvých, 81.470 nakažených a více než 75 tisíc uzdravených pacientů. „Skutečnost bude zcela jistě jiná. Naznačují to už delší dobu epidemiologové a experti ve světě. Také víme, že někteří lidé zemřeli, aniž by jim byly provedeny testy na koronavirus, takže z těch statistik prostě vypadli,“ upozornila zpravodajka ČT ve východní Asii Barbora Šámalová.

Španělský operní pěvec Plácido Domingo byl kvůli komplikacím spojeným s nemocí COVID-19 hospitalizován v mexickém Acapulcu. Podle prohlášení jeho týmu není v kritickém stavu. O svém pozitivním testu na koronavirus SARS-CoV-2 79letý Domingo zpravil veřejnost minulou neděli. Tehdy uvedl, že se potýkal s kašlem a vysokou horečku, závažnější potíže ale prý neměl a léčil se doma.

 

Austrálii aktuálně evidují přibližně 4200 lidí nakažených virem SARS-CoV-2 a 17 úmrtí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje. Podle úřadů se tempo šíření nákazy za poslední týden snížilo na polovinu při opatřeních omezujících pohyb osob. Vláda ovšem režim dále zpřísňuje ve snaze naplno využít zpomalení infekce.

Austrálii dál zpřísňují opatření proti šíření koronaviru. Ve dvou nejlidnatějších australských státech, tedy v Novém Jižním Walesu a ve Victorii, budou moci policisté od úterka rozdávat vysoké pokuty za porušení pravidla omezujícího shromáždění na veřejnosti. V prvním z uvedených států bude hrozit i vězení.

Úřady pevninské Číny evidují za neděli 31 nových případů nákazy koronavirem a čtyři mrtvé. Z provincie Chu-pej nebyl hlášen žádný pozitivní test.

 

Vědecké propočty naznačují, že počet úmrtí v souvislosti s koronavirem v USA pravděpodobně dosáhne vrcholu za dva týdny. V noci na neděli SELČ to řekl prezident USA Donald Trump. Zároveň oznámil, že federální doporučení ohledně omezení kontaktů s lidmi, která byla původně vyhlášena na 15 dní, zůstanou v platnosti do konce dubna.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v televizi znovu vyzval své krajany, aby dodržovali omezení přijatá proti šíření nákazy koronavirem. Ukrajinské zdravotnictví by podle šéfa státu totiž nezvládlo situaci, v níž by onemocněla čtvrtina či polovina populace, čítající přibližně 40 milionů lidí.

Německu přibylo 4751 nakažených a počet potvrzených případů činí 57 298. Počet obětí stoupl o 66 na 455, uvedl v pondělí ráno Institut Roberta Kocha.

Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) oznámilo, že přibylo 78 nakažených a 195 lidí se uzdravilo. Celkem se v zemi infekce prokázala u 9661 lidí, z nichž 158 umřelo, přes 5000 se jich zotavilo.

 

 

 

 

Zdroj: ceskatelevize.cz, novinky.cz

Přejít nahoru