Afriku čeká plný zásah koronaviru, varuje WHO

Řadu afrických zemí čeká v nadcházejících týdnech plný zásah pandemie nemoci covid-19, a v regionu by se proto měly zásadně zvýšit kapacity pro testování koronaviru. „Za poslední čtyři dny se čísla zdvojnásobila,“ varoval ve čtvrtek zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michel Yao.

Ačkoli počet nakažených zůstává v Africe zatím relativně nízký a pohybuje se nyní kolem 11 tisíc, tak poslední dobou rychle roste.

„Pokud tento trend bude pokračovat, pak při vědomí toho, co se stalo v Číně a Evropě, mohou některé země čelit velice brzy kulminaci (epidemie),“ dodal Yao, aniž upřesnil, kterých států se toto riziko nejvíce týká.

Podle statistik WHO zatím africké země hlásí necelých 11 tisíc případů nákazy a 562 úmrtí v souvislosti s koronavirem. Odborníci ale varují, že skutečný stav je zřejmě radikálně odlišný, protože mnoho zemí má jen velmi omezené testovací kapacity. Navíc v chudých zemích s nepříliš vyspělým zdravotnickým systémem může epidemie mít mnohem tragičtější bilanci než v bohatších státech.

„Bez včasné pomoci a činů mohou chudé země a zranitelné společnosti zažít opravdovou zkázu,“ řekl podle agentury Reuters diplomatům v Ženevě šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Počty nakažených v Africe jsou nyní poměrně nízké, ale rychle rostou,“ dodal.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru