Ženě šířící po webu zprávu o karanténě hrozí osm let

Ženě, která šířila na internetu informaci o plošném zákazu pohybu, hrozí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) až osm let vězení. Dopustila se podle něj trestného činu šíření poplašné zprávy. Policie je na dobré cestě ji vypátrat, řekl premiér v rozhovoru s Českou televizí.

Policisté se zatím k případu nechtějí vyjadřovat. Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík uvedl, že je vyšetřování v počátcích.

Pozor na fake news! Nahrávkou o zákazu vycházení v ČR se už zabývá policieKoronavirus

Pozor na fake news! Nahrávkou o zákazu vycházení v ČR se už zabývá policie

Babiš na facebooku v noci napsal, že na internetu se šíří audiozpráva, ve které mladá žena říká, že má informace “od holčiny, která má mamku na ministerstvu,” že se chystá celková karanténa. Uváděla podle něj též, že vyhlašovat se bude z neděle na pondělí a v ulicích bude armáda. “Je to nesmysl. Nic takového nikdy nebylo na stole. Dneska jsme už popřeli karanténu Prahy, a teď popíráme i tuto šílenou fake news,” uvedl.

Už v pátek policie uvedla na twitteru, že obsah nahrávky nese známky šíření poplašné zprávy. Upozornila také, že tento trestný čin je v době nouzového stavu země postižitelný vyšší trestní sazbou až osm let vězení. Policie se podle Moravčíka případem zabývá. “Vyšetřování je na počátku,” uvedl s tím, že proto nebude k případu poskytovat žádné další informace

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru