Renovace střech – jaké jsou možnosti a technologie?

Střecha patří k nejdůležitějším částem domu. Chrání před povětrnostními vlivy a udržuje teplo uvnitř. S přibývajícím věkem ale dochází k opotřebení krytiny a je potřeba střechu opravit. Jaké jsou možnosti renovace?

Tradičním materiálem na střechy jsou pálené tašky. Ty se vyrábí v několika provedeních – glazované, engoby, natuře. Při renovaci lze tašky nahradit novými, ale výhodnější může být odborné nalakování stávající krytiny.

Odbornou firmou v oblasti lakování střech je Dachmantechnik.cz. Používají moderní průmyslové barvy, které mají až 4x vyšší odolnost než běžný nátěr střechy. Jsou odolné proti nepříznivým vlivům jako déšť, mráz či sluneční záření. Díky tomu tašky září po lakování jako nové.

Další možností jsou plechové střechy. I ty lze renovovat nanesením speciálního nátěru, který prodlouží jejich životnost. Střechy z plechu jsou levnější alternativou k taškám.

Moderní variantou jsou pak střešní krytiny z PVC fólie nebo pryže. Mají dlouhou životnost přes 50 let a jsou cenově dostupné. Lze je použít na novostavby i při rekonstrukcích domů. Jsou vhodné pro všechny typy střech.

Při výběru nové střešní krytiny je důležité zohlednit typ střechy, rozpočet a estetické hledisko. Pro renovaci starších domů se hodí spíše tradiční materiály jako tašky. Díky moderním technologiím lze i tyto střechy úspěšně zrenovovat.

Nejčastější problémy se střechami, které vyžadují renovaci, jsou:

  • Protékání – Nejviditelnější problém. Když začnou střechou zatékat srážky do podkroví či obytných místností, je nutná okamžitá oprava.
  • Poškozené či chybějící tašky – Během let dochází k poškození jednotlivých tašek, praskají či odpadávají. Odkryté místa propouští vodu a je třeba tašky vyměnit.
  • Mech a nečistoty – Usazují se v taškách, snižují jejich životnost a zatěžují konstrukci. Vyžadují pravidelné čištění.
  • Degradace střešního pláště – Působením počasí a slunečního záření krytina křehne a ztrácí ochranné vlastnosti.
  • Estetika – I vzhledově zanedbaná střecha může být důvodem k renovaci kvůli celkovému vzhledu domu.

K renovaci střechy by se mělo přistoupit ihned při zjištění závažnějších závad. Také po 20-30 letech je obvykle třeba provést obnovu střešního pláště. Včasnou renovací se předejde větším škodám na konstrukci domu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru