Brněnská nemocnice čelí kybernetickému útoku, neoperuje a převáží pacienty

Fakultní nemocnice v Brně Bohunicích, která prověřuje testy na koronavirus, čelí kybernetickému útoku. Všechna oddělení dostala kolem 6. hodiny ranní pokyn vypnout všechny počítače připojené do nemocniční sítě. Akutní pacienty nemocnice převáží jinam.

Informaci o kyberútoku potvrdil premiér Andrej Babiš, jehož informoval Jaroslav Šmíd, který nyní řídí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

„Řešíme to, snažíme se zabezpečit provoz nemocnice,“ uvedl ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba.

Mluvčí nemocnice Pavel Žára upřesnil, že je v nemocnici krizové jednání. „Akutní pacienti jsou převáženi do jiných nemocnic v Brně a kraji,“ řekl s tím, že se jedná o desítky lidí.

Kybernetický útok na Fakultní nemocnici Brno zasáhl také Dětskou nemocnici a porodnici v centru. Celkem má dva tisíce lůžek.

Podle redaktora MF DNES, který je na místě, platí zákaz chystat pacienty na operace, všichni mají vyčkat do dalšího rozhodnutí. Ani rentgeny nefungují.

“Měl jsem jít na operaci dnes dopoledne. Lékař při ranní vizitě oznámil, že se zřejmě pozdrží, možná i odloží na zítra,“ řekl MF DNES jeden z pacientů.

Z nemocničního rozhlasu jde od rána opakovaně upozornění, aby všichni vypnuli počítače připojené do nemocniční sítě. „Sestry potvrzují, že rozhodně nejde o běžnou záležitost, s níž by měla nemocnice zkušenost,“ dodal pacient.

Útok, který se stal někdy v noci nad ránem, se podle mluvčího nejspíš projeví i na prověřování testů na koronavirus, které v bohunické nemocnici od pondělí provádí. „Vzorky se tak nejspíš znovu budou vozit do Ostravy,“ doplnil Žára.

Kybernetický expert Petr Špiřík z auditorské společnosti PwC se obává právě zneužívání aktuální pandemie koronaviru, kdy útočníci napíšou věrohodně působící mail, přes jehož obsah se pak nabourají do nemocnice.

„A zejména v případě zdravotnictví mi nepřijde ani realistické očekávat, že všichni odliší skutečný email s informacemi nebo žádostmi o informace ohledně COVID-19 pandemie od zavirovaného podvrhu,“ míní.

Kybernetickému útoku před několika měsíci čelila také nemocnice v Benešově. Její systémy zkolabovaly 11. prosince kvůli útoku počítačového viru.

Od útoku hackerů fungovala benešovská nemocnice v omezeném režimu. Několik pacientů bylo nutné převézt jinam, protože přestaly fungovat nemocniční přístroje, na které byli pacienti napojeni.

 

Zdroj: idnes.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru